Dodatkowe środki na grę. Wszystko o bonusach bukmacherskich

Bonusy bukmacherskie to dodatkowe środki na grę, które otrzymuje gracz po spełnieniu jednego bądź kilku warunków, które są ustalane przez bukmachera. Ile firm bukmacherskich tyle sposobów, żeby zachęcić nowego klienta do postawienia środków na zakłady bukmacherskie. Bo przecież żaden bukmacher nie będzie tak po prostu rozdawał pieniędzy. Musi coś z tego mieć.

Rodzaje bonusów bukmacherskich

Wśród kilku najpopularniejszych bonusów można wyróżnić:

- bonus „na start”,

- bonus „od depozytu”,

- „darmowy zakład”,

- zakład „bez ryzyka,

- bonus okolicznościowy (np. urodzinowy),

- promocje na kursy.

Z pierwszym bonusem bukmacherskim gracz spotykać się może już przy rejestracji. To wtedy można wyrazić zgodę na uczestnictwo w promocji „na start”. Powitalna oferta jest uznawana za najlepszą jaką może uzyskać gracz. Czy tak jest na pewno? Nie do końca, bo mało doświadczony gracz może nie przejść przez regulaminowe zawiłości, które decydują o tym, że bonus jest przez nowego klienta rzeczywiście odebrany i nie pozostaje tylko wirtualną niespodzianką.

Ponadto bukmacherzy czasami przyznają bonusy już po rejestracji i wykorzystaniu promocji powitalnej. Z reguły są to bonusy okolicznościowe. Możemy być pewni, że bukmacherzy uaktywnią się przy dużych sportowych wydarzeniach i spróbują wykorzystać „gorączkę” panującą wtedy wśród kibiców.

Jeszcze inny rodzaj bonusów, to promocje związane z kursami, które publikuje bukmacher. Wbrew pozorom są to oferty dość ciekawe dla graczy. Nie ma wokół nich rozgłosu, ale czasami choćby kilka procent wyższy kurs na dane wydarzenie, może nam przynieść znacznie więcej niż najbardziej medialne promocje bukmacherskie.

Kwota bonusu

Na jak wysokie dodatkowe środki możemy liczyć przy bonusach bukmacherskich? Bardzo często bukmacher uzależnia wysokość bonusu od dokonanego depozytu. Bonus „od depozytu” najczęściej spotykamy w promocjach powitalnych. Bukmacher w jej ramach decyduje się przelać na saldo bonusowe równowartość kwoty, którą gracz po raz pierwszy deponuje na koncie bukmacherskim. Są bukmacherzy, którzy w ramach takiej promocji przeleją nawet 150 % depozytu. Najczęściej mówimy o kwotach maksymalnych, które mieszczą się w przedziale 500 zł a 1000 zł.

Dużo mniejsze kwoty bonusu są przyznawane w ramach promocji, w których to gracz nie musi dokonywać depozytu. Wtedy gracz może liczyć na z reguły nie więcej niż 20 zł, które będzie mógł przeznaczyć na zakłady bukmacherskie.

Obrót bonusem bukmacherskim

Gracz nie może jednak od razu wypłacić środków, które otrzymał od bukmachera. Musi dokonać obrotu, czyli postawić zakłady bukmacherskie za kwotę bonusu, a zwykle też za sumę bonusu i depozytu, który uprawniał gracza do przyznania środków bonusowych. Z reguły trzeba też obrócić środki kilka razy, żeby móc nimi dysponować według własnej woli.

Minimalne kursy

Przy bonusach bukmacherskich nawet obrót nie może być dokonany na dowolne kupony. Bukmacherzy stosują pewnie limity, które utrudniają obstawianie najbardziej korzystnych zakładów bukmacherskich. Przez to dokonanie pełnego regulaminowego obrotu jest bardzo trudne. Obstawiający z reguły muszą zagrywać kupony akumulowane z co najmniej trzema wydarzeniami. Jednak to nie wszystko, bo bukmacherzy określają zarówno minimalny kurs pojedynczego wydarzenia jak i całego kuponu. Z reguły do obrotu liczą się kupony wygrane jak i zakończone porażką.

Czas obrotu

Dodatkowym utrudnieniem jest wymagany czas, w ciągu którego gracz musi dokonać obrotu bonusem bukmacherskim. Z reguły bukmacherzy nie są zbyt cierpliwi i dają swoim graczom maksymalnie 30 dni. To bardzo mało czasu na selekcję odpowiednich zakładów, które mogą przynieść sukces. Rzadko kiedy można spotkać bukmachera, który da swoim klientom 60 lub 90 dni na przeprowadzenie obrotu. Jeśli gracz nie zdąży obrócić w regulaminowym czasie kwoty bonusu, to promocja przepada.

Bonus czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Obowiązek zawierania zakładów akumulowanych i cała procedura obrotu często sprawia, że bonus bukmacherski jest tylko narzędziem marketingowym, z którego nie płyną żadne korzyści dla gracza. Szczególnie początkujący gracze powinni się zastanowić czy rzeczywiście warto wpłacać pieniądze w ramach bonusu powitalnego w najwyższych możliwych wartościach, bo tym sposobem wiążą się obowiązkiem zawierania trudnych zakładów w ramach obrotu (o ile rzeczywiście będą chcieli wykorzystać bonus).

Promocje podwyższające kursy (np. „Hit dnia”) wyglądają przy innych bonusach zdecydowanie najbardziej korzystnie. Jeśli gracz dokona poprawnej analizy i rzeczywiście znajdzie u jednego bukmachera kurs wyższy niż u pozostałychm to jego wygrana może być sporo wyższa. „Hity dnia” nie podlegają też później obrotowi.